קנה עכשיו

סקריפט שורה עליונה
$60

קבצי עזרה

המדריך המלא

סרטוני הדרכה

סרטון הדגמה

שורה עליונה

כלי עזר כלי עזר לקובץ בת כמה טורים, למצוא מקומות בקובץ שהטורים אינם מאוזנים. עובד כסקריפט רגיל וגם כפלאג-אין תוך כדי עבודה.

כשמעמדים ספר רוצים שהטקסט שבעמודים וטורים יתחילו בגובה מסויים ואחיד בכל הקובץ. הבעיה היא, שבתג אין אפשרות להגדיר שיהיה כך תמיד. הסיבה, כי בתג גובה השורה נמדד אך ורק לפי הגוף של השורה, ובכלל לא מתייחס לגובה האות. לכן, בעיות נוצרות כך:

  • גודל טקסט שונה בין פסקה לפסקה

    בסידור וכדומה, שיש בה גודלי טקסטים רבים, בעיה זו מצוי הרבה. בעמוד אחד יש גודל 20 בראש העמוד, ובעמוד אחר יש גודל 18 ובעמוד אחר יש גודל 22. כל עמודים אלו יכולים להופיע בגבהים שונים.

  • גודל טקסט שונה בתוך פסקה

    בהרבה ספרים יש הערה בתוך הפסקה (כגון בתוך סוגריים) ובדר"כ הטקסט שבתוך הסוגריים יותר קטן משאר הפסקה, אבל גוף של כל הפסקה זהה. יוצא, שאם טקסט ההערה יופיע בראש עמוד או בראש טור, שורה הראשונה תהיה יותר נמוכה מבשאר העמודים.

  • גודל אחיד, אבל גוף שונה

    עוד בסידור, אפילו בגודל טקסט אחד עדיין הבעיה מצוייה, כי בעימוד סידור צריך לשחק עם המרווחים הרבה כדי להתאים טקסט לעמוד, אז מוסיפים גוף או מפחיתים גוף, מכניסים סימון לפקודת גוף וכו'. יוצא שבעמוד אחד היה טקסט בגודל 18 בגוף 22, ובעמוד אחר יש טקסט באותו גודל אבל בגוף 20. נמצא ששורה ראשונה של עמוד 21 יותר גבוהה משורה ראשונה שבעמוד 20.

ויש עוד הרבה מקרים שבעיה כזאת נוצרת.

לטפל בזה בצורה ידנית זה מאוד קשה, צריך לעבור עמוד עמוד למצוא את המקומות הבעייתיים. ואז צריך לחשב בכמה נקודות הוא שונה משאר עמודים. ואז צריך לסדר את זה איכשהו כגון ע"י השתלת סימון פקודת גוף בשורה ראשונה. ובפרט כשמדברים על ספר כמו סידור שיש בה הרבה גדלים שונים של פונטים, נמצא שתוכל למצוא את עצמך מתקן את רוב העמודים שבסידור! עבודה קשה מאוד.

ועדיין לא נגמר הסיפור, כי מה אם צריכים אח"כ לשנות איזה עמודים? צריכים לבטל מה שעשית באותן עמודים, ושוב למצוא, לחשב ולהכניס! עבודת פרך!

לתועלת זו נוצר סקריפט זה!

הסקריפט מזהה את גובה האותיות שבשורה הראשונה של עמוד\טור, מחשב בכמה הוא רחוק ממיקום הנכון, וממקם אותו במקום הנכון ע"י הוספת גוף שלילי (ובמקרים נדירים, הוספת גוף חיובי). וכיון שזה עובד ע"י פלאג-אין, א"צ בכלל לחשוב על ביטול הפעולות, כי זה מרענן את עצמו בכל הצגת\הדפסת עמוד!

ויש גם אפשרויות הגדרה שעושה את הסקריפט גמיש לכל מיני מקרים - ראה פירוט מלא בפידיאף.

עדין חדש למעמדי ספרים יפים!

חוות דעת

אין עדיין חוות דעת.

היה הראשון לכתוב סקירה “שורה עליונה”

האימייל לא יוצג באתר.